Su Soğutma Kulesi Teklif Al

Su soğutma kulelerinin tüm endüstriyel uygulamaları için mühendislik ve müteahhitlik hizmetlerinde uzmanlaşmıştır. Firmamız 1982 yılından itibaren sadece su soğutma kulesi alanına odaklanmıştır.

Açık - Kapalı ve Kapalı Çevrim Tip Karşılaştırması
Soğutma Kuleleri
 

Açık Tip Su Soğutma Kuleleri

Soğutulacak su, hava akımı ile direk temas ettirilerek soğutulur, basit ve etkili çalışma prensibine (buharlaşma ve kısmen ısı transferi) sahip yüksek verimli soğutma özelliği ile düşük ilk yatırım maliyeti ile endüstriyel uygulamalarda en sık kullanıma sahiptir.

Tümü CTP (cam-elyaf takviyeli polyester) ve plastik esaslı olması sebebi ile uzun ömürlü, çok düşük işletme giderleri (enerji tasarrufu) sebebi ile kendini kısa sürede amorti etmesi.

Islak termometreye 3⁰C yaklaşıma kadar soğutma kabiliyeti (daha soğuk su üretme kabiliyeti) ve tek bir soğutma devresi olması.

Su sıkıntısı olmayan sıcak bölgelerde-iklimlerde oldukça etkili soğutma.

Buharlaşmalardan ötürü kimyasal konsantrasyon artar, sistemde kışırlaşma meydana gelir. Kimyasal kullanımı ve su ıslahı gerekir.

Kapalı Tip Su Soğutma Kuleleri

Bu sistemde dönen iki su devresi vardır. Birinci devrede (kapalı devre) sıcak su, kule içinde bir serpantinde dolaşır. Serpantin üzerine püskürtülen su ile kapalı su devresi ısı transferi ile dolaylı (endirekt) soğutulur. İkinci devre (kule içi devridaim) evaporatif (açık) kule prensibine göre açık devre olarak çalışır. İki ayrı soğutma sistemi çalışmaktadır. Bundan dolayı ilk yatırım maliyeti ve işletme maliyetleri (evaporatif (açık devre) sisteme göre) yüksektir.

Kapalı devrede su kalitesi istenilen seviyede tutulur. Kule içi devridaim sistemi evaporatif olarak çalıştığı için su sarfiyatlarında benzer değerler ile karşılaşılır. Bu sistemde işletme tarafında kışırlaşma ve korozyon kontrol altındadır. Açık devre için şartlar açık kule için geçerli şartlar olup kimyasal kullanımı ve su ıslahı gerekmektedir. (Kimyasal kullanımı kısmen daha azdır)

Soğutmada iki kademede elde edildiği için kapalı devre açık soğutmada elde edilen değerin 1-2 ⁰C üzerinde soğur. Yaştermometreden 4-5 ⁰C uzakta soğutma sağlar.

Eşanjörlü sistemlerde bakım ve takip kontrolü daha rahat yapılır. Isı transfer yüzeyi kulenin dışında olduğu için olası sıkıntılarda müdahale etmek daha kolaydır. Yedekleme yapılarak sistem durmadan bakım yapılabilir.

Enerji sarfiyatı kısmen daha fazladır. Kule içi devridaim sisteminde (evaporatif (açık devre) sistem) kullanılan pompanın bastığı su eşanjörden geçtiği için enerji sarfiyatı daha yüksek olacaktır.

Yatırım maliyeti Serpantinli Kapalı Devre Soğutma Kulelerine kıyasla daha uygundur.

Su Soğutma Kulesi Projenizi Birlikte Oluşturalım!

1982'den günümüze su soğutma kulesi üreten YolYapı; Uzman ekibi ile şirketinize / kurumunuza en uygun su soğutma kule çözümünü üretmek için hazır. Siz de vakit kaybetmeden bir teklif isteyin.